Kisfaludi Strobl Zsigmond: Lord Rothermere portréja, illetve író keze | Göcseji Múzeum

Kisfaludi Strobl Zsigmond: Lord Rothermere portréja, illetve író keze

2015. február 11.

1928. és 1933, mindkettő bronz, ltsz. K.76.3.117. és K.76.3.54.

Az akkor már sikeres akadémiai professzor Kisfaludi Strobl impozáns londoni éveinek (1932-1938) közvetlen előzménye kétségkívül a brit sajtómágnás, Rothermere lord első portréjának készítése volt. A művész a megrendelés körülményeire úgy emlékezett, hogy a new yorki Kossuth-zarándoklat (1928) során, egy párizsi beszélgetés alkalmával merült fel a lord megmintázásának gondolata, amelyet a velük utazó Sipőcz Jenő, Budapest polgármestere felkarolt, és levélben kérte a lordot, hogy üljön modellt egy magyar szobrásznak a főváros részére készülő szoborhoz. Ezzel szemben a költő Kemény Simon (1882-1945) naplójában – nem túl barátságos szövegkörnyezetben – azt írta, hogy Strobl londoni útját és ennek következtében a lorddal történő megismerkedését neki köszönhette. Strobl és Kemény kapcsolatát valamelyest megvilágítja az a tény, hogy a költő portréját a szobrász 1926 végén vagy 1927 elején készítette, ennél fogva Kemény esetleges támogató közbenjárása – mintegy ellentételezésként – logikusnak tűnik.

Rothermere lord mellportréja (néhány évvel később a szobrász egészalakos változatot is mintázott) különböző méretekben készült, a Göcseji Múzeumban őrzött kisméretű példány alighanem szériában került kiöntésre. A tollat tartó kéz ritka szobrászi téma, további példánya nem ismert, a művész és a lord tartós kapcsolatát bizonyítja.