Ajándék a Múzeumnak | Göcseji Múzeum

Ajándék a Múzeumnak

Értékes szobrot kapott a Göcseji Múzeum. Nagyanyja egészalakos, jól adatolt fajansz-portréját Kisfaludi Strobl Zsigmond egykori szobor-modelljének unokája, Horváth Péter adományozta  a zalaegerszegi intézménynek.

Az éppen száz éve készült szobor Horváth Mihálynét (1885-1966), a későbbi tábornok feleségét ábrázolja első világháborús hadiápolónőként (1915). Kisfaludi Strobl akkor mintázta meg a fiatal nőt, amikor hadi önkéntesként, kosztfelírói beosztásban szolgált a mai Képzőművészeti Egyetem Andrássy úti épületében működő hadikórházban. A Göcseji Múzeumban, az ország legnagyobb Kisfaludi Strobl-gyűjteményében az ebben az időben készült hadiápolónő-képmás sorozatból két hasonló szobor található; egy gipszből („Ápolónő”), és egy ugyancsak fajanszból („Kállay Erzsébet és Lenke kettős portréja”). A most ajándékba kapott alkotást a pécsi Zsolnay gyárban öntötték fajanszba, egyelőre nem tudni, hány példányban, de valószínűsíthető, hogy egyedi darabról van szó. Az alkotás eszmei és piaci értéke egyaránt jelentős.

2015.
november