Cukor és egészség 1948-ban | Göcseji Múzeum

Cukor és egészség 1948-ban

A Göcseji Múzeum történeti gyűjteménye két, egykor csomagolásként árusított pléhdobozzal gyarapodott. A lekerekített élű, hasáb alakú dobozok zsanér mentén nyitható fedelén körbe foglalt színes ábra: a Kossuth címer, mellette körben: CUKORÉRTÉKESÍTŐ NEMZETI VÁLLALAT felirat.

Sárga alapszínű oldalain különböző színes, korfestő ábrák és feliratok tették vonzóvá tartalmát. A reklámszöveg némiképp ellentmond a mai egészséges életmódról alkotott képnek.

1. Két asszony beszélget: Kávéba, tejbe sok cukrot! / A  CUKOR ERŐSÍTI A SZÍVET;
  2. Kisfiú ül egy süvegcukor tetején, lent apró leányka áll kockacukor halom mellett: Te is ilyen erős leszel / HOGYHA JÓ SOK / cukrot eszel;
  3. Két diák beszélget: Sportoláshoz tanuláshoz / SOK CUKROT / TÁPLÁL, ERŐSÍT;
  4. Egy kuglóf ábrája mellett: Befőzéshez, sütéshez / SOK CUKROT / TARTÓSÍT, ÍZESÍT.

A vállalatot, ahogy Szinkvoch Márta munkájából ismert, 1948. augusztus 28-án létesítették. Bizonyára e dobozokkal gondoskodtak a megfelelő reklámról s így a cukorfogyasztás emelkedéséről.

Amikor a vevő hazavitte, a dobozok mindjárt a konyha hasznos díszévé váltak, az egyikben a mai napig cukrot, a másikban régről itt maradt, pörköletlen kávészemeket őriztek. Köszönjük, hogy megőrizték számunkra!

Megyeri Anna
történész muzeológus