Háborús terek és hadműveletek – térhatású fotók a Göcseji Múzeumban | Göcseji Múzeum

Háborús terek és hadműveletek – térhatású fotók a Göcseji Múzeumban

A főváros után Zalaegerszegen lesz látható először az a rendhagyó fotókiállítás, amely különleges fényképeket mutat be az első világháború korszakából. A „Nézőpontok – Térhatású fényképek a Nagy Háborúból" című tárlat a Magyar Nemzeti Múzeumból érkezik a Göcseji Múzeumba, és március elejétől látogatható a megyeszékhelyen. (Megnyitó: március 6. 16:30)

A kiállítás rendezői (Bognár Katalin, Felvinczi Sándor) a központi hatalmak mellett az antant területén megjelent korabeli sorozatokból válogatták a fényképeket, ezzel új lehetőséget kínálva a szembenálló felek látásmódjának, illetve propagandájának összehasonlítására. Az eredeti, 100 éves sztereófotók nagyításban, digitális feldolgozást követően és az ún. anaglif-eljárás segítségével, piros-kék szemüvegen keresztül válnak térhatásúvá. A különleges háborús térélmény a sztereofényképeknek köszönhető: a sajátos fotográfia valójában kettő, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. A képpár egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban szemlélve egyetlen térhatású képpé olvad össze a képnézegető tudatában: a látogatók 3D-szemüvegeken át élvezhetik a képeket. A sztereofényképezési technológia a fotográfia kezdeteitől jelen volt a képkészítési technikák között, s noha fénykora az 1910-es évek végén leáldozott, az utókornak máig megmaradtak a térélményt nyújtó képek. A Nagy Háború eddig nem publikált hadifelvételeinek, légifotóinak és a háború hátországát bemutató fényképeinek előkészítése képenként közel egy napos munka volt. A tárlat páratlan élményt kínál a látogatóknak: képei elvisznek a lövészárkokba, a menetelő katonákhoz és hadifoglyokhoz, de általuk plasztikus képet kaphatunk a pusztítás mértékéről is.

További információk: