RÉGÉSZET NAPJA 2016 - a Göcseji Múzeumban is! | Göcseji Múzeum

RÉGÉSZET NAPJA 2016 - a Göcseji Múzeumban is!

Május 28. 14.00-18.00
Régészeti előadások, kézműves foglalkozások, gyerekprogramok

Idén az ország 46 kulturális intézménye, múzeuma csatlakozott a Magyar Régész Szövetség évek óta zajló programsorozatához, köztük a zalaegerszegi Göcseji Múzeum is. A rendezvény célja bemutatni a régészet kulisszatitkait: megismertetni az érdeklődőkkel ezt a különleges hivatást. Tavaly a tudományos munka teljes folyamatába nyerhettek betekintést a látogatók, a lelőhelyek, leletek felfedezésétől egészen a cikkírásig vagy kiállításrendezésig. Idén a folyamat első fázisa kerül nagyító alá: Honnan tudjuk, hol kell ásni? Honnan tudjuk, hogy ott ásni kell?

Az első kérdés talán a legizgalmasabb a régészetben: milyen jelek, adatok alapján tudja a szakember, hogy a föld alatt egy lelőhely, leletek rejtőznek, és akár azt is, hogy azok milyen jellegűek, mely korszakból származnak? Milyen szerepet játszik a fantasztikus felfedezésekben a véletlen szerencse? A 2016-os Régészet Napja címében a második kérdés azokra a helyzetekre utal, amikor nem a régész érdeklődése nyomán indul egy ásatás, hanem valahol bizony „ásni kell”.  Építkezések, beruházások, fejlesztések során gyakran áll elő olyan helyzet, hogy a földmunkák elpusztítanák a régészeti lelőhelyet, így az értékes tudás- és leletanyagot csak egy azt megelőző feltárás mentheti meg. Magyarországon, ahogy minden európai országban, törvény írja elő ilyen esetekben a régészeti kutatást, hiszen a maradványok a jelen- és az utókor, az emberiség közös kincsei. A Régészet Napja programjai során választ kapunk arra a kérdésre, honnan tudják a régészek, hogy például a tervezett autópálya hol fut át régészeti lelőhelyeken, milyen hagyományos és modern felderítési módszereket alkalmaznak.

Program:

14.00 „Honnan tudjuk, hol kell ásni?- Honnan tudjuk, hogy ott ásni kell?” – Orha Zoltán régész előadása

14.30 Elfe(le)dett múlt - Régészet a Zalalövőt elkerülő út nyomvonalán – Simmer Lívia előadása

15.00 Szakmai vezetés a Körárkoktól a kőfalakig című régészeti kiállításban – Straub Péter régész

Foglalkozások gyerekeknek:

14.00-18.00      Sírfeltárás, kézművesség

Belépők: a rendezvény ezúttal kedvezményesen, félárú jeggyel látogatható:

• Gyerek: 200 Ft
  • Felnőtt: 350 Ft