Kisfaludi Strobl Zsigmond - Kévekötő

Cím

Új Kisfaludi Strobl-kisplasztika a Göcseji Múzeumban!

Egy korábbi muzeológus munkatársunk közvetítésével, 2013 februárjában érkezett felajánlás a Göcseji Múzeumba Kisfaludi Strobl Zsigmond Kévekötő c. bronz kisplasztikájának megvásárlására.

Bár az elmúlt években a művész életművének feldolgozása során jelentős alapkutatásokat végeztünk, az alkotásnak csak a címét ismertük, annak kapcsán, hogy 1924-ben szerepelt a Nemzeti Szalon egy kiállításán. Az előtte fekvő búzakévét átkötő földműves alakja talapzatának felirata („HANGYA”) szerint a Hangya Szövetkezet ajándéka lehetett, feltehetően az eredményes gazdálkodásért, azonban aligha készült nagyobb szériában. Ebben az esetben ugyanis nagy valószínűséggel már felbukkant volna múzeumokban vagy a műkereskedelemben, erről azonban nincs tudomásunk. A művész e viszonylag korai időszakában ritkán ábrázolt dolgozó földművest, így az alkotás témájánál fogva is nagy jelentőséggel bír a hagyatékot őrző intézmény számára. A vásárlást végül a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, 2014 elején sikerült lebonyolítani, így a pompás kis szobor mostantól a Göcseji Múzeum képzőművészeti gyűjteményét gazdagítja.