Új szerzemények – Ebédlőgarnitúra Juhász Mária hagyatékából | Göcseji Múzeum
Ebédlőgarnitúra Juhász Mária hagyatékából

Új szerzemények – Ebédlőgarnitúra Juhász Mária hagyatékából

2013 nyarán egy tipikus, a két világháború közötti időszakban kedvelt kispolgári lakásberendezés darabjait szerezte meg múzeumunk Zalaegerszeg Megyei Jogú Város támogatásával.

A történeti gyűjteményünket gazdagító ebédlőgarnitúra nagyobbrészt fenyő alapját diófa furnér borítja, a faragott díszek sötétebb barnára pácolt hársfából készültek. A nagy ebédlőszekrény ajtaját és a hátlapot barokkos ívű keretben gyökérből készült furnérozott betétek vannak. Két részből áll, alja két szélén ívelt kiképzésű ajtókkal, benne polcos rész, középső része fiókos. Az asztal ovális lapja kihúzható, bővíthető. Ívelt, faragott lábai cseresznyefából készültek, alul karmos, fent akantuszleveles faragott díszítéssel. Megkaptuk az asztal kelim technikával hímzett, textillel bélelt terítőjét is.

A hat szék bükkfából készített, pácolt cseresznye lábakkal. Egyenes, áttört háttámlájának tetejét faragás díszíti, első lábai íveltek.  Nyomott mintás, óarany színű plüss anyaggal vonták be az 1970-es években.

A vitrin ívelt lábakon áll, üveges ajtaja fent íves kiképzésű, faragott virágos-indás oromzati dísszel, virágfüzérrel.

A zalaegerszegi asztalosok műhelyeiben – mint pl. Lendvay Pál és Nagy János – mintakönyvek alapján hasonló darabok készültek az 1920-as, 1930-as években.  A gyártó neve ismeretlen, a bútorokat a tulajdonosa, a Jákum utca 14-ben haláláig lakó Juhász Mária (1926-2006) tisztviselő egy egerszegi orvostól, Németh doktortól vette. Az idős hölgy ajándékaként, akinek édesapja asztalos volt, már több mindent őriz a múzeum, fotográfiákat, üvegtárgyakat, kerámiákat stb. Örököse, Juhász Józsefné ajánlotta fel a bútort múzeumunknak. Köszönet érte Neki és a Támogatónak is.

Megyeri Anna

2013.