Véget ért a gyümölcsész tanfolyam a Göcseji Múzeumban | Göcseji Múzeum
Véget ért a gyümölcsész tanfolyam a Göcseji Múzeumban

Január 16. és február 27. között zajlott a gyümölcsész tanfolyam a Göcsej Múzeumban. A Göcsej Természetvédelmi Alapítvány szervezésében és a Norvég Civil Alap pályázati finanszírozásában 35 órás képzésre volt lehetőség. Már az első napon látszott, hogy a vártnál jóval nagyobb az érdeklődés. Hét alkalommal, szombat délelőttönként, több mint 50 fő hallgatta az előadókat különböző témákban:

• Az alkalmazkodó gyümölcsészet rendszere és alapvonásai (Lantos Tamás)
  • A gyümölcsös létrehozása (Zaja Péter)
  • A talaj éltetése (Lázár Péter)
  • Élőhely teremtés; Ingyen napszámosok, Háziállatok a gyümölcsösben (Darázsi Zsolt)
  • A poszméhek szerepe és védelme (Benke Szabolcs)
  • Zöldségek a gyümölcsösben, a tájfajták szerepe, magfogási praktikák (Juhász Attila)
  • Dombágyások kialakítása és művelése (Csalló Erika)
  • Gyógynövények a gyümölcsösben; Vadon termő ehető növények (Gyenes Csilla)
  • Gombák a gyümölcsösben (Illyés Zoltán)
  • Házi feldolgozás, tartósítás (Darázsi Zsolt)
  • A méhek szerepe, méhkímélő méhészet (Galambos Gyula)
  • Természetvédelmi értékeink megóvása a gyümölcsösben (Óvári Miklós)
  • Felszín alatti vízkészleteink és azok minősége (Dr. Müller Imre)
  • Fosszilis energia kiváltása napenergiával (Németh Csaba)

A résztvevők éltek a lehetőséggel és bátran kérdezetek, véleményt mondtak és saját tapasztalataikat is megosztották. A szünetekben és az előadások végeztével a büfében folyt a tapasztalatcsere, saját termények kóstolója, vetőmagok cseréje mellett.

A hallgatók több korosztályból és érdeklődési körből jöttek össze, de közös céllal: méregmentesen megtermelni a családnak a betevő falatot; a felesleges terményeket, hasonló gondolkodású társakkal elcserélni - mindezt a személyes kapcsolat, bizalom jegyében.

Ez a tanfolyam véget ért, de máris szerveződtek spontán programok, közös gyümölcsfametszés, gyakorlás, közös oltás.

Maradtak még nyitott kérdések, témák, ezért ősszel, az igények alapján folytatást tervezünk!

2016.
március