Tudományos Esték II.: Kincsleletek a késő bronzkorból | Göcseji Múzeum

Tudományos Esték II.: Kincsleletek a késő bronzkorból

Rendezvény dátum:
2016. október 19., 17:00 - 18:00

A Göcseji Múzeum és a Zalaegerszegi Televízió Tudományos Esték címen indít közös előadássorozatot. A múzeum Kisfaludi termében régészek, történészek, néprajzosok tartanak vetítéssel egybekötött, Zala megyéhez kapcsolódó, izgalmas ismeretterjesztő előadásokat, melyről televízió felvétel is készül.

Tarbay János Gábor: Kincsleletek a késő bronzkorból

Az európai történelem folyamán a késő bronzkor derekán (Kr.e. 1300-900) kerültek legnagyobb számban elrejtésre „kincsek”. Ezekben a leletegyüttesekben a korszak kimagasló bronz és arany fémműves termékeit (fegyverek, fémedények, munkaeszközök, ruhatartozékok), nyersanyagokat, kerámiaedény szetteket vagy akár a Baltikum területéről származó borostyántárgyakat találhatunk. Lerakásuk módja, a tárgyak kiválasztása és a rajtuk látható őskori rongálások mikéntje számos szabályosságot mutat. Elrejtésük helye kötődhet különleges tájelemekhez, mint hegyi átkelők, barlangok, folyók, mocsarak, de megtalálhatjuk őket erődített településeken vagy akár a mindennapi élet színterén: a házak közelében. Milyen „típusú” kincseket rejtettek el ebben a korszakban Európa, a Kárpát-medence és Zala megye területén? Kik lehettek az elrejtők, a tárgyak tulajdonosai? Mi lehet az oka, hogy ilyen nagy számban rejtettek el őket? Az előadás ezekre a kérdésekre keresi a választ, bemutatva a korszak legjelentősebb hazai és külföldi leleteit a legújabb kutatások tükrében.