A Seuso-kincs - a Magyar Nemzeti Múzeum vándorkiállítása a Göcseji Múzeumban

A Seuso-kincs vándorkiállítás helyszínei és időpontjai:

Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum
2017. október 29. – november 19.

Zalaegerszeg, Göcseji Múzeum
2017. november 28. – december 17.

Kaposvár, Rippl-Rónai Múzeum
2017. december 29. – 2018. január 21.

Kecskemét, Katona József Múzeum
2018. január 30. – február 18.

Miskolc, Herman Ottó Múzeum
2018. február 27. – március 18.

Nyíregyháza, Jósa András Múzeum
2018. március 27. – április 15.

A Seuso-kincsről röviden

A Seuso-kincs a legjelentősebb késő római ezüst kincsleletek egyike. A ma ismert együttes tizennégy, többségében a 4. században készült ezüstedényből és az elrejtésükhöz használt nagyméretű rézüstből áll. A tárgyak közös jellemzője a nagytisztaságú alapanyag, valamint hivalkodó méretük és tömegük, amelyekkel az ismert késő római ezüstedények sorában a legnagyobbak közé tartoznak. A kincs jelenlegi állapotában valószínűleg nem teljes. Hasonló kincsleletek alapján további darabok – kisebb asztali edények, evőeszközök, poharak – is tartozhattak hozzá. Ezek – ha valóban léteztek – jelenleg ismeretlen helyen lappanganak. A kincs feltételezett lelőhelyének közelében, a Kőszárhegyen 1878-ban egy késő római ezüstállvány darabjai kerültek elő. A 20 kg tömegű állvány lelőhelye, értéke és díszítése alapján egykor a Seuso-készlet része lehetett.

A kincset valószínűleg a 4. század utolsó évtizedeiben vagy legkésőbb az 5. század elején rejthették el tulajdonosai, akik feltehetően egy háborús konfliktus elől menekültek.

Szöveg: Dági Marianna, Mráv Zsolt