Római kori edényégető kemencék és épületnyomok Zalatárnok határában | Göcseji Múzeum

Római kori edényégető kemencék és épületnyomok Zalatárnok határában

Az épülő zalatárnoki záportározó fölmunkái közben, a tározó anyagnyerőhelyén régészeti megfigyelés során római kori objektumok kerültek elő. A Zalatárnoktól északkeletre elhelyezkedő észak-déli irányú domboldal déli lankáján a Göcseji Múzeum munkatársai szeptember végén – október elején feszített tempóban 56 régészeti jelenséget tártak fel és dokumentáltak. A két kis patak által határolt terület egykor egy kora római kori településnek adott otthont; erről tanúskodik a napvilágot látott két edényégető kemence, a kerámiák nyersanyagához ásott több, nagyméretű gödör, a hulladékgödrök és a fa oszlopvázas épületek helyét jelző számos cölöphely.

A tározó építésével párhuzamosan folytatott kéthetes régészeti bontómunka során számottevő kerámia – köztük tálak, hombárok – töredékei, fenőkövek, vaskések, valamint egy bronztű került elő. A tárgyak a restaurálást követően a tervek szerint visszakerülnek a településre, ahol a feltárási eredmények bemutatásával együtt egy helytörténeti kiállításon lesznek megtekinthetőek.

Simmer Lívia
ásatásvezető régész