Hatás, ellenhatás: sorozat a Göcseji Múzeumban művészetről és politikáról | Göcseji Múzeum

Hatás, ellenhatás: sorozat a Göcseji Múzeumban művészetről és politikáról

Komoly érdeklődés kísérte a Göcseji Múzeumban megrendezett „Művészet és politika. Kényszerhelyzetek és válaszok a 20. századi magyar művészetben” című tudományos konferenciát, amely a múlt század diktatúráinak alkotói légköréből és az elvárások/tiltások nyomán született művek, művészek sorsából adtak ízelítőt.

A szervezők sikerként élik meg a nagyszámú részvételt, és azt, hogy az érdeklődés a konferencia egészére vonatkozott: a mintegy 5 órás rendezvényen végig teltház volt. Ez is mutatja, hogy a téma fontos és kibeszélésre érdemes, fogalmazott a megnyitón köszöntőjében Kaján Imre, múzeumigazgató, aki szerint a múzeumnak többek között az is feladata, hogy segítsen eligazodni az olykor politikai elvárásokkal, fenntartói akarattal terhelt művészeti alkotások értékelésében. A mostani konferencia szándéka szerint már hozzájárult ehhez, de ez a kezdeményezés egy nagyobb léptékű sorozat első lépése csupán: már körvonalazódik a következő, jövő őszre tervezett művészetpolitikai találkozó témája és időpontja. (A tervek szerint egy év múlva a feudális, újkori Magyarország művészetfelfogása lesz a középpontban, amely valószínűleg nem csak politikai, de gazdasági szempontokkal árnyalt előadásokat is kínál majd a hallgatóságnak.) A most lezajlott konferenciának mindenesetre nagy tanulsága, mondta Kaján Imre, hogy a hasonló szakmai eszmecserékre szükség van, és hogy ennek a témának számtalan további elágazása révén rengeteg új kérdés felvetődik, ami újabb konferenciákhoz szolgálhat alapul. A november 19-i tudományos találkozó egészét rögzítette a Zalaegerszegi Televízió, a filmet hamarosan közzétesszük a Göcseji Múzeum oldalán.