Kisfaludi Strobl Zsigmond: Kukoricamorzsoló leány | Göcseji Múzeum

Kisfaludi Strobl Zsigmond: Kukoricamorzsoló leány

2015. február 11.

1908, gipsz, ltsz. K.2007.2.

A népies zsánerfigurát mintázó, számos részletét tekintve elnagyoltan kidolgozott alkotás reprodukciója szerepelt E. V. Vucsetics Kisfaludi Stroblról 1960-ban, Moszkvában megjelen­tetett kis könyvében (téves 1912-es dátummal), azonban nem a hagyaték részeként érkezett a múzeumba 1976-ban, hanem – hosszabb lappangását követően – harminc esztendővel később (2006) került megvásárlásra. Jól példázza a múlt századforduló és az azt követő évtizedek művészetének a falusi emberek – sokszor idealizált – mindennapjai iránti érdeklődését, aminek egyik kristályosodási pontja a szobor készülésének idejében a szecesszió népies irányvonalának hazai zászlóshajója, a gödöllői művésztelep volt. A szobor abban az évben készült, amikor a fiatal szobrász elhagyni kényszerült addigi tanulmányainak színhelyét, a M. Kir. Orsz. Mintarajziskolát, és megkezdte néhány év alatt sikeressé váló önálló művészi karrierjét.