Kisfaludi Strobl Zsigmond best of 10 | Göcseji Múzeum

Kisfaludi Strobl Zsigmond best of 10

A Göcseji Múzeum őrzi és állandó kiállítás keretében részben be is mutatja hazánk 20. századi – mai szóval élve – sztárszobrászának, Kisfaludi Strobl Zsigmondnak (1884-1975) hagyatékát. Az akadémikus szemléletű, a klasszikus szépség iránt elkötelezett és magas színvonalon dolgozó művész egyaránt jóban volt Ferenc József, Horthy Miklós, valamint Rákosi Mátyás és Kádár János Magyarországának, a harmincas évek Angliájának és az ötvenes évek Szovjetuniójának politikai elitjével, portrék tucatjait mintázta róluk, és köztéri alkotások hosszú sorát készítette megbízásukból. A budapesti Gellért-hegy ormán álló Szabadság-szobor pálmaágat tartó, szélfútta ruhájú, tizenhárom méter magas bronzasszonyát a közvélemény az 1990-es rendszerváltás által igényelt átértelmezését követően is a főváros egyik jelképének tekinti. A művész a Képzőművészeti Főiskola professzoraként közel négy évtizeden keresztül (1924-1961) meghatározó befolyással bírt a magyar szobrászképzésre. Pályáját magas kitüntetések (Ferenc József-rend lovagkeresztje, Corvin-koszorú, Kossuth-díj, a Magyar Népköztársaság Zászlórendje stb.) és elismerések (a Párizsi világkiállítás aranyérme, a Szovjetunió Művészeti Akadémiájának tagsága stb.) kísérték. Virtuális tárlatunkon tíz remekmívű és kiemelkedő jelentőségű alkotásának rövid bemutatásával adunk keresztmetszetet hagyatékából, és invitáljuk látogatóinkat a Mester állandó kiállításának megtekintésére. (A művészről bővebben honlapunkon, a Zalai művészek kislexikonában olvashatnak.)