Ajándék a múzeumtól a városnak | Göcseji Múzeum
Dr. Kostyál László, Béres Katalin, és Balaicz Zoltán a dagerrotípiáról készült nyomattal

Ajándék a múzeumtól a városnak

Tavaly februárban nagy figyelmet keltett az a hír, hogy a párizsi Francia Fotográfiai Társaság gyűjteményében előkerült egy Zalaegerszeget az 1840-es években ábrázoló dagerrotípia. A képen a város főtere látható egy piaci napon (valószínűleg 1847. június 15-én) az Arany Bárány vendégfogadó emeleti ablakából fényképezve. Helyi összefogásnak, magánadományoknak és az önkormányzat anyagi segítségének köszönhetően sikerült megvásárolni a kép digitális másolatát tíz évre. A 2021 végén megnyíló "Elődeink élete" című várostörténeti kiállításon látható lesz a dagerrotípia, pontosabban annak óriásplakát méretű másolata. A szenzációs kép a reformkorról szóló tárlatrészben lesz látható.

Ennek a fotográfiának a másolatát dr. Kostyál László, a Göcseji Múzeum igazgatója és Béres Katalin történész-főmuzeológus jelképesen átadta a város közösségének a legutóbbi ünnepi közgyűlésen. A képet Balaicz Zoltán polgármester vette át és a városházán helyezi majd el.

Fotó: Seres Péter

2021.