Egy udvarhölgy Söjtörről | Göcseji Múzeum
"Az én kedves csendes Söjtöröm"

Egy udvarhölgy Söjtörről

Szeptember 6.-án, Söjtörön mutatták be Béres Katalin és Meyer Beatrix: Az én kedves csendes Söjtöröm  - Festetics Mária udvarhölgy és családja című munkáját.

Tévedés azt hinni, hogy a múltról mindent tudunk; van még ismeretlen, feldolgozatlan forrás, amelynek napvilágra kerülésével árnyalódhat az általunk ismerni vélt történelem. Ezt bizonyítja Erzsébet királyné udvarhölgye, Festetics Mária története is, akinek többezer oldalas naplója alapvető forrásul szolgál az Erzsébet-életrajzokhoz. A 82 évet megélt, 1839-ben született gróf Festetics Mária életét most Béres Katalin és Meyer Beatrix történészek dolgozták fel, a söjtöri önkormányzat kérésére. A hiánypótló munkából kiderül: Mária életpályája rendkívüli volt, hiszen nem a kornak megfelelő szokásos (nemesi, női) életutat választotta, amely a férj és gyerekek melletti kiteljesedést jelentette, hanem állást vállalt, s Erzsébet királyné szolgálatában találta meg hivatását. Ma az Országos Széchenyi Könyvtár őrzi azokat a német nyelvű naplókat, amelyeket a grófnő 1871-től kezdve írt, s amelyekből nem csak a vele történtek, de a körülötte lévő események is kiderülnek. Aki elolvassa a szerzőpáros munkáját, megtudja, miért is nem teljesedett be (ki) Festetics Mária és gróf Karl Kurtzrock-Wellingsbüttel német katonatiszt szerelme, hogyan mentette meg a családi birtokot a grófnő, miután édesapja elvesztette összes vagyonát, s kiderül az is, milyen kapcsolatban volt Festetics Mária Deák Ferenccel. Mari grófnőt (ahogy mindenki szólította) egyébként még négyen kérték nőül. Hogy miért is volt élete alkonyán egyedül, és halt meg közvetlen utód nélkül: nos, erre is választ ad Az én kedves csendes Söjtöröm  - Festetics Mária udvarhölgy és családja című munka, amely elérhető a söjtöri Deák-kúriában, és Söjtör Község Önkormányzatánál.

Kiadja:
Söjtör Község Önkormányzata