Levél az olvasóhoz | Göcseji Múzeum

Levél az olvasóhoz

Kedves Múzeumbarátok!

A Covid-19 koronavírus kapcsán kihirdetett országos veszélyhelyzet, és a napról napra meghozni kényszerült, mind szigorúbb korlátozó intézkedések mindannyiunk megszokott életét felforgatják. Ebben a mindenki számára megpróbáltatásokkal járó időszakban múzeumunk ajtaja sem maradhatott tovább nyitva a látogatók és a kutatók előtt, és munkatársaink többségét otthoni munkára (home office) rendeltük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a múzeumi munka megszűnt volna, vagy akár csak szünetelne. A színfalak mögött nagyon is változatos tevékenységet folytatunk. Intenzíven dolgozunk az új (a megújuló Göcseji Múzeumba és a fejlesztés előtt álló Göcseji Falumúzeumba tervezett) állandó kiállításaink részleteinek kidolgozásán, zajlik a tudományos kutatómunka (mindenki figyelmét felhívom az interneten ideiglenesen ingyenesen elérhetővé tett, óriási adatmennyiséget tartalmazó Arcanum Digitális Tudománytár szolgáltatására), az anyagfeldolgozás, a leltározás, és egyelőre még a régészeti terepi munka sem állt le teljesen. Bár kiállításaink, rendezvényeink szünetelnek, a Göcseji Múzeum ebben az időszakban sem akarja elveszíteni kapcsolatát a múzeumbarátokkal.  Sajátos eszközeinkkel: online elérhető gyűjteményi katalógusunkkal (http://katalogus.gocsejimuzeum.hu/) és honlapunkon rendszeres, új, érdekes információkkal szeretnénk segíteni a digitális távoktatás kibontakozását és a történelmünk, kultúránk iránt érdeklődő közönség kikapcsolódását.

Az előttünk álló időszak kétségkívül nehézségekkel fog járni, ugyanakkor mi igyekszünk részben úgy tekinteni rá, mint egy valamennyiünk számára teljesen szokatlan, új körülményeket hozó történelmi szituációra. Kétségkívül változtatnunk kell megszokott beidegződéseinken, napi rutinunkon, az egymáshoz való hozzáállásunkon. Felelősségtudatra, szolidaritásra, nagyobb empátiára lesz szükségünk. Mi, a Göcseji Múzeum munkatársai a magunk területén szeretnénk mindent megtenni azért, hogy az egészségügyi veszélyhelyzet időszakában is igazodási pontot, informálódási és kikapcsolódási lehetőséget biztosítsunk – most az online térben. Keressék bátran honlapunkat, Facebook oldalunkat, ahol rendszeresen frissülő, színes tartalmakkal és az oktatást segítő anyagokkal kívánunk az Önök rendelkezésére állni, és segíteni e lelkileg is nehéz időszak könnyebbé, tartalmasabbá tételét. Reméljük, hogy a részleteket tekintve kimunkálás alatt álló új kiállításainkról nem csak itt olvashatnak, hanem a megnyitó idején is vendégeink lesznek majd.

Dr. Kostyál László

múzeumigazgató-helyettes