Kisfaludi Strobl Zsigmond Kévekötő c. kisplasztikájáról - Szakmai beszámoló | Göcseji Múzeum

Kisfaludi Strobl Zsigmond Kévekötő c. kisplasztikájáról - Szakmai beszámoló

2014. januárjában az NKA Közgyűjteményi Kollégiumának 400.000 forintos támogatásával (melyet az intézmény 100.000 forinttal egészített ki) a Göcseji Múzeumnak sikerült megvásárolnia Kisfaludi Strobl Zsigmond Kévekötő c. bronz kisplasztikáját (leltári száma: K.2014.1.1.). Bár az elmúlt években a művész életművének feldolgozása során jelentős alapkutatásokat végeztünk, az alkotásnak csak a címét ismertük, annak kapcsán, hogy 1924-ben szerepelt a Nemzeti Szalon egy kiállításán. Az előtte fekvő búzakévét átkötő földműves alakja talapzatának felirata („HANGYA”) szerint a Hangya Szövetkezet ajándéka lehetett, feltehetően az eredményes gazdálkodásért, azonban aligha készült nagyobb szériában. Ebben az esetben ugyanis nagy valószínűséggel már felbukkant volna valamely múzeumban vagy a műkereskedelemben, erről azonban nincs tudomásunk. Egy, a művész hagyatékában fennmaradt fénykép tanúsága szerint az alkotás sírszoborként, életnagyságban is elkészült („Meskovits-síremlék”), ennek helye és sorsa ismeretlen. Kisfaludi Strobl e viszonylag korai időszakában ritkán ábrázolt dolgozó földművest, így az alkotás témájánál fogva is nagy jelentőséggel bír a hagyatékot őrző intézmény számára.

Az idei évben ünnepeljük a művész születésének 130. évfordulóját, a vásárlás ebből az alkalomból is különös jelentőséggel bír. Június 21-én, a Múzeumok Éjszakáján megnyitjuk a Mester újrarendezett állandó kiállítását, és bemutatjuk a róla szóló monográfiát is. A Göcseji Múzeum ekkorra elkészülő új fogadóterében, külön vitrinben fogjuk kiállítani a Kévekötőt is, mint a jubileumi rendezvények egyik attrakcióját.

Dr. Kostyál László
művészettörténész-főmuzeológus