Vágyakozás a lövészárkokból - Könyvbemutató a Múzeumi találkozásokon | Göcseji Múzeum
Vágyakozás a lövészárkokból - meghívó Múzeumi találkozásokra

Vágyakozás a lövészárkokból - Könyvbemutató a Múzeumi találkozásokon

Rendezvény dátum:
2015. március 26., 17:00 - 18:30

Március 26-án 17 órakor a Göcseji Múzeum Kisfaludi termében Gordana Šövegeš Lipovšek levéltáros, a Maribori Területi Levéltár főtanácsosa mutatja be könyvét, vendég: Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásért Közhasznú Alapítvány elnöke és a Nagy Háború Blog szerkesztője.

A könyv egy egykor zalai, szécsiszentlászlói házaspár, Tilda és Zsiga háborús levelezését tartalmazza.

Az alábbi részlet a férj egyik leveléből való:

"Még megírok egy újságot. E hónap 11-én és 12-én történt Bécsben. Ide egy németnek írják, persze az újságokban nem volt kitéve. Úgy írják, hogy Bécsben az asszonyok fellázadtak, mert nem kaptak ennivalót. Beverték az üzletek ablakait és elvitték, ami ennivaló a kezükre került. A villamoskocsikat megállították. A rendőrség és katonaság sem mert eléjük állni. Szóval, az urakra egy kicsit ráijesztettek. Talán majd máshol is tesznek így a nagy városokon és egyszer csak emiatt kell békének lenni. Úgy látszik, mégis az asszonyok döntik el a háborút, mert azokkal nem tudnak mit csinálni. Például most Bécsben, ha férfiak lettek volna így, azokat összelövöldözték volna, de az asszonyokat nem merik, mert tudják az urak is, hogy arra egy katonát sem kényszeríthetnek, hogy édesanyjára vagy feleségére lőjön. Inkább azok is a lázadókhoz állnak mintsem lőjenek. Meglátod, édesem, hogy így lesz a háborúnak vége, különben még évekig eltart, ha lázadás nem lesz a városokon."

(1916. május 16.)

Mindenkit szeretettel várunk!