Az önkéntességről a Göcseji Múzeumban | Göcseji Múzeum
VERSO konferencia a Göcseji Múzeumban

Az önkéntességről a Göcseji Múzeumban

A napokban a Göcseji Múzeum és a Göcseji Falumúzeum is helyszínt biztosított a VERSO (Volunteers for European Employment, azaz Önkéntesek az európai foglalkoztatásért) elnevezésű programnak. A projekt egy több éven át tartó, nyolc európai országot érintő együttműködés, amely települési, regionális önkormányzati és felsőoktatási intézményi tagokkal munkálkodott annak érdekében, hogy a résztvevők egymás országainak példáit látva felderítsék: az önkéntesség miképpen segítheti a foglalkoztatás bővülését. (http://verso.au.dk/)

A program szeptemberi zárórendezvényének a zalaegerszegi BGF volt a házigazdája; ennek keretében látogattak el a múzeumba, ahol megismerkedhettek az egyik, önkéntesek bevonásával lezajlott programunkba is.

A külföldi vendégeknek bemutatott felmérés a „Dolgozva tanulni - tanulva dolgozni” elnevezésű, TÁMOP-os projekt részeként készült el, célja az volt, hogy az utókor és a leendő kutatások számára felgyűjtse a település jelenkori építészeti értékeit, népi hagyományait és a régi mesterségek még fellelhető emlékeit. A 80 lakosú zsákfaluban 3 napon át a Zrínyi gimnázium 14 diákja végezte önkéntes munkában szakember irányítása alatt a dokumentációt, melynek részeként valamennyi porta épületeit és építményeit (kutat, udvart is) lefotózták, valamint az ott élőkkel egy adatlap kérdései mentén haladva rögzítették a felmérés szempontjából fontos információkat. A lakóházakról és gazdasági épületekről összesen mintegy 2000 fotó készült, ezekből és az adatlapokból digitális adatbázis készül, amelyet megkap a község, a megyei levéltár, a könyvtár, a gimnázium és a Göcseji Múzeum adattárába is bekerül.

A projekt jelentősége az értékőrzésen túl az önkéntes fiatalok bevonása a programba: számukra olyan ismeretségeket és lehetőségeket hozott ez a néhány nap, amely a későbbi életükben is hasznos lehet. Nem csak a kapcsolatok, de a megszerzett ismeretek is segíthetnek a pályaválasztás/pályaorientáció területén.

A Göcseji Múzeumban Kaján Imre igazgató köszöntötte a vendégeket, majd Baratta Egon építész ismertette a jelenlévőkkel a szentkozmadombjai kutatás részleteit. Ezt követően Schulcz Ferenc és Vaski Virág a Zrínyi gimnázium tanulói, a program önkéntesei meséltek személyes tapasztalataikról és benyomásaikról. A hétfői program a Göcseji Falumúzeumban zárult: a VERSO konferencia résztvevői megismerkedhettek a szabadtéri gyűjteménnyel, valamint több kézműves tevékenységet is kipróbálhattak. A nap közös vacsorával ért véget a skanzenben.

2014.
szeptember