Beporzás III. fejezet - A borús jövő - Akadályozzuk meg! | Göcseji Múzeum

Beporzás III. fejezet - A borús jövő - Akadályozzuk meg!

Tudtad?

• A globális felmelegedés miatt változik élő környezetünk, kihalás szélére sodródott sok állatfaj, köztük a beporzást végző rovarfajok is.
  • A mezőgazdaságban használt rovarölő szerek az állatfajok tömkelegét pusztítja. Ez egy lánc folyamat, ha például elpusztulnak a rovarok, akkor táplálék nélkül maradnak az őket fogyasztó fajok is.
  • A mezőgazdaság egyre nagyobb földterületeket von művelés alá, amely az állatok természetes élőhelyét csökkenti.

Ez csak pár gondolat, sajnos még bőven lenne mivel folytatni.

Most arról, amit jó lenne elkerülnünk!

Emberi beporzás, már van ahol szükséges, a hatékonysága megkérdőjelezhető.

Emberi beporzás

Beporzás drónnal

Beporzás robotokkal

Hogyan segíthetünk?

• A mezőgazdasági területek keskenyebb parcellázása, szélesebb szabad sávok meghagyásával -> élettér a természetnek.
  • Nem egyszerre virágzó növények telepítése -> élelem biztosítása a beporzó fajoknak.
  • Kevesebb vegyszer használata, kártevők elleni biológiai védekezés szélesebb elterjesztése -> csökkenő vegyszer használat.

Amit mi is meg tudunk csinálni:

• A beporzó rovarok számára szaporodási helyek biztosítása -> rovarhotelek készítése.

ROVARHOTEL

A következő képeken mintákat találsz. A legegyszerűbb ha az üres ásványvizes műanyag palackot kb. 25 cm hosszúságúra vágod, majd az otthon talált hulladék papírt felhasználva készítesz kis hengereket, (ceruzára tekered, megragasztod egy helyen celluxszal) és szépen szorosan a flakonba rakod. Csak a végén vágd egyforma hosszúságúra.

Ilyen egyszerű. Jó munkát!

Emberi beporzás
Beporzás drónnal