Göcsej világa - A göcseji porta épületei | Göcseji Múzeum

Göcsej világa - A göcseji porta épületei

A göcseji falvakban kisebb-nagyobb házhelyeken álltak a portai építmények. Volt, hogy egymás mellett, volt, hogy egymástól távolabb sorakoztak, volt, hogy keresztben álltak az udvaron, lezárva a telek határát.

Göcseji Falumúzeum őszi utca kép

A göcseji szegekben a 18-19. században is általános telekbeépítési forma volt a kerített ház.

• faszerkezetes épületfajta,
  • az egybe épített lakó- és gazdasági épületek a közös tetőszerkezet és zsúptető alatt zárt négyszöget alkottak,
  • a négyszög egyik oldalán lakóépület állt a kamrákkal,
  • a következő oldalon kamrák és istálló esetleg pajta helyezkedett el, a harmadik oldalon a disznóólak és istállók álltak,
  • a negyedik oldalon (amennyiben volt), ismét kamra, vagy kapu volt.

Érdekesség: az udvar közepére hordták az istállókból a trágyát, vagyis a trágyadomb (ganéjdomb) a lakóépülettől pár lépésre gőzölgött.

Csödei kerített ház (Göcseji Falumúzeum)

Csödei kerített ház udvara (Göcseji Falumúzeum)

Igen gyakoriak voltak hajlított házak is. A 18. századtól a lakóházak helyiségeit bővítették, gyakran emiatt túl hosszúra nőttek, így hát „megtörték” az épületet, s így kapta L alakját.

Jellemzői:

• rövid végén, az utca felől, van az első szoba (tisztaszoba)
  • a konyha a szoba mögött helyezkedik el, mögötte a hátsószoba (lakószoba)
  • az udvart keresztezve, közvetlenül a lakórészhez csatlakoznak a kamrák és az istállók

Zalalövői hajlított ház (Göcseji Falumúzeum)

A középkor végén és még a 19. században is Göcsejben elterjedt volt a hosszúház.

• háromosztatú, soros elrendezésű,
  • rövid végével fordul az utca felé,
  • bejáratai a hosszú udvari homlokzatról nyílnak,
  • az alaptípus szoba-konyha-kamra

Érdekesség:

A göcseji emberek nagyon jó fafaragók voltak, így lakó és gazdasági épületeiket is maguk készítették. Ilyenkor összegyűlt az egész rokonság, így segítették egymást.

Jellegzetes gazdasági épületek:

Sertésólak - „disznóólak”

Építésük módja és építési anyagjuk a lakóházakéval általában azonos.

Érdekesség: Minden parasztháznál tartottak disznót, a húst, mivel nem volt hűtószekrény, sózással, füstöléssel, lesütéssel (a jól átsütött húst „véndőbe” rakták és zsírral öntötték le) tartósították.

Hagyárosböröndi ól (Göcseji Falumúzeum)

A portákon gyakran építettek méhest. A kasokat sokszor egy külön kis „épületben” helyezték el, mely általában fából készült. A kasok lehettek szalmából vagy vesszőből fonottak, de fából ácsoltak is.

Érdekesség: A göcseji emberek cukor helyett mézzel édesítettek, sőt gyógyításra, például torokfájásra, köhögésre, sebek gyógyítására is használták.

Kálócfai méhes (Göcseji Falumúzeum)

Jellegzetes portai épület volt a különálló kamra, a kástu.

Készülhetett borona- vagy paticsfalakkal, lehetett földszintes és emeletes is.

Az emeleten volt az éléskamra, itt tartották a húst, a bort, a gabonát. A földszinten a gazda szerszámait helyezték el.

Kástu (Göcseji Falumúzeum)

A paraszgazdaságok legnagyobb épülete a pajta volt. Gabonacséplésnek, a szénatárolásnak, a gazdasági eszközök téli tárolásának, egy-egy nagyobb családi eseménynek, például a lakodalmaknak, keresztelőknek is helyt adott.

Jellemzőek voltak a kamrás pajták, amelyek egy-két- három pajtafiából álltak.

A három helyiséggel rendelkezőkben, a középén elhelyezkedő cséplőhely a legnagyobb, melynek két oldalán rakodásra szolgáló két kisebb rész található.

Nagykutasi torkospajta (Göcseji Falumúzeum)

Bárszentmihályi pajta - Miska pajta (Göcseji Falumúzeum)

A módosabb gazdák portáin pálinkafőző kunyhó is állt.

Érdekesség: Göcsejben sokféle gyümölcs megtermett, egy részét megették, aszalással tartósították, volt, amit megetettek az állatokkal. A szilvából és a barackból messze földön híres pálinkát készítettek.

Csödei pálinkafőző kunyhó (Göcseji Falumúzeum)

Sorolhatnánk még a porta épületeit, hiszen szinte minden gazdasági tevékenységhez kellettek tároló vagy egyéb épületek (például az állattartáshoz a különböző méretű istállók, a szerszámok tárolásához vagy marhaállásnak épített szín, stb.) Ha érdekel mi minden található még a göcseji portákon az alábbi linken kutathatsz.

A szegek világa: Göcsej néprajza a 18-20. században / Bíró Friderika

Játsszunk! A szövegben minden feladat megoldását megtalálod!

Göcsej Világa - Porták Feladatlap

Göcseji Falumúzeum őszi utca kép
Csödei kerített ház (Göcseji Falumúzeum)
Csödei kerített ház udvara (Göcseji Falumúzeum)