Ki ne ismerné Deák Ferenc nevét? Tudjuk, hogy a 220 éve született politikust, jogászt, államférfit, Zala megye szülöttét már életében a haza bölcseként tisztelték. A szak- és tankönyvekből ismerjük tetteit, híres beszédeit. Na de tudjuk-e, mivel töltötte szabadidejét, milyen ételeket fogyasztott szívesen? Milyen lakókörnyezetben élhetett, hogyan öltözködött, milyen szokásai voltak?
Foglalkozás típusa: Múzeumi óra
További típusok:
Hol ismerhetnénk meg igazán „Elődeink életét”?... Jöjjenek velünk kalandozni új állandó kiállításunkba, ahol a tárlatban életre kelő zalaegerszegi házaspár - Egerszegi Mihály és Boriska - a felnőtteket, kisfiúk, Misi pedig a gyerekeket kalauzolja végig városunk történelmi korszakain egy rejtvényfüzet segítségével.
A gyerekek több csoportban, feladatkártyákkal, térképpel járják végig a Göcseji Falumúzeum területét. A foglalkozás során játszva szereznek ismereteket a göcseji népiépítészetről, a mezőgazdasági tevékenységekről és a paraszti és a házkörüli munkák során használt tárgyakról. A csoportok a felfedező túra végén átadják egymásnak az újonnan szerzett ismereteket.
Hogyan éltek, és milyen épületekben laktak a régi világban a göcseji emberek és a gyermekeik? Mivel foglalkoztak, milyen eszközöket használtak? Mind ezt egy történetbe foglalva ismerhetik meg a gyerekek: a gazda és a gazdaasszony vásárba mentek, s a házukat a gazdasággal együtt ránk bízták. A napi teendőket el kell látni - ház rendben tartása, állatok etetése, kerti munkák stb.
A kiállításban sétálva megismerkedünk a zalaegerszegi híres mesterekkel. Kik voltak ők? Mivel foglalkoztak? Ehhez kapcsolódó mondókák, dalok, rövid történetek segítik a feldolgozást. Melyik mester milyen szerszámot használt? Ki mit készített? Végül mindenki kap ajándékba egy a foglalkozáshoz kapcsolódó játékos füzetet.
Az állandó kiállításban sétálva megismerkedünk a zalaegerszegi híres mesterekkel. Kik voltak ők? Mivel foglalkoztak? Melyik mester milyen szerszámmal dolgozott? Mi készült a kezeik között? Emblematikus tárgyak és szerszámok keresik gazdáikat. Végül mindenki kap ajándékba egy játékos foglalkoztató füzetet.
A foglalkozás 1. része: (45 perc)
Az állandó kiállításban a zalaegerszegi céhek világába csöppenünk. Mi köze lehet a kor utcaneveinek a céhekhez? Mit rejt egy céhláda? Mi az a Vándorkönyv? Hogyan válhat belőlünk céhmester?
A foglalkozás 2. része: (45 perc)
Elkészítünk egy mesterremeket előre egyeztetett kézműves technika alkalmazásával.
A foglalkozás 1. része: (45 perc)
Az állandó kiállításban megtekintjük az egerszegi vár virtuális rekonstrukcióját (3D, alaprajzok), a várral foglalkozó enteriőrt. Megismerkedünk a várvédő vitézek életmódjával. Vajon miből élt egy katona, ha nem volt háború? Hogyan öltözködtek az egerszegi vitézek? Milyen fegyvereik voltak? Mire volt elég a zsold? Milyen pénzeket használtak régen?