Avar kori harcos | Göcseji Múzeum

Avar kori harcos

Zalaapátiban nagy sikerű előadást tartott Dr. Müller Róbert, a Balatoni Múzeum  nyugalmazott igazgatója, Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum jelenlegi igazgatója és Eke István, a Göcseji Múzeum régész-térinformatikusa a tavaly feltárt avar vitéz sírjának a titkairól.

Egy évvel ezelőtt izgalmas előzmények után Zalaapáti határában egy avar kori sír bukkant elő: ló és lovasa feküdt egymás mellett az akkori klasszikus elrendezésben. Az elhunyt vélhetően rangosabb személy lehetett, ugyanis nekik járt ki a lovas temetés. A három szakember beszámolt az azóta eltelt időszak antropológiai és archeozoológiai elemzéseiről, az avarok eredetéről és életmódjukról és a sírban talált tárgyak restaurálás utáni állapotáról. Az előadások után mini tárlaton tekinthették meg a vendégek a harcos koponyáját és combcsontját, az öntéssel készített övvereteket, a ragyogó állapotban megmaradt agyagedényt és néhány csatot és szerszámot.

Az ismeretterjesztő előadást némi humorral is színezték a szakemberek, igazi élményt nyújtva ezzel a közönségnek.

2019.
március