Az írógép, a számítógép(billentyűzet) elődje | Göcseji Múzeum
ÍRÓGÉP, 2006.14.1.1

Az írógép, a számítógép(billentyűzet) elődje

• Tudtad, hogy a telefonodon, laptopodon lévő billentyűzet (betűkiosztás) már több mint 150 éves?
  • Tudtad, hogy az első írógépek 37 dekagramm aranyba kerültek?
  • Tudtad, hogy úgy 40 évvel ezelőtt még komoly zajártalommal járt egy irodában dolgozni? Az írógépek okozták!

A ma is ismert billentyűzet elődjét, az írógépet vasúti jegyek számozására találták ki, először csak vonatjegyet akartak vele nyomtatni, betűk még nem is voltak rajta. Cristopher Latham Sholes volt a feltaláló, akinek társ is kellett a fejlesztés finanszírozásához (1867). Találmányát 12 ezer dollárért (kb. 1,8 kg arany akkori áráért) eladta a Remington fegyver- és varrógépgyárnak, akik hatalmas sikerre vitték az eszközt. Társa, a fejlesztésbe csak befektető James Densmore megtartotta részvényeit, ő az írógép tömegessé válásából alig pár év alatt 1,5 millió dollárt keresett (ez pedig már több, mint 225 kg arany akkori ára volt!).

A Sholes-féle írógép angol billentyűzetének első öt betűje a QWERTY, ezt használják a latin betűs íráshoz azóta is világszerte. A magyar billentyűzeteken az Y és Z helyet cseréltek, és helyet kaptak rajta a speciálisan magyar ékezetes betűk is.

Az írógép világkarrierje a számítógépek megjelenéséig tartott. A 20. század utolsó két évtizedében szinte pillanatok alatt átvette a helyét a sokkal könnyebben kezelhető számítógép-billentyűzet és nyomtató.

A mechanikus írógép használata meglehetősen nagy zajjal járt, a nagyobb irodákban dolgozók súlyos halláskárosodást is szenvedtek.

Egy korai írógép a washingtoni ((USA) Smithsonian Intézet múzeumi gyűjteményéből. A kép nagyítható!

Az első Sholes-Remington írógépekről (angolul, de SOK KÉPPEL!):

• Tudtad, hogy Kempelen Farkas magyar feltaláló is készített írógépet Mária Terézia királynő vak lánya számára?
  • Láttál már igazi (mechamikus) írógépet? Vajon hogy történik a 'nyomtatás'? (
  • Ha majd elmúlik a vész (addig MARADJ OTTHON!), keresd fel a Göcseji Múzeumot és a kollégák megmutatják neked!

Tantárgy

Korosztály