Teleki László, az országgyűlés halottja – Pesti helyszínelők | Göcseji Múzeum
Teleki László: az Országgyűlés halottja

Teleki László, az országgyűlés halottja – Pesti helyszínelők

Látogatható:
2014. július 09. - 2014. október 12.

Az eredetileg a Magyar Nemzeti Múzeumban, a gróf születésének 200., és halálának 150. évfordulóján, 2011-ben debütált tárlat most Zalaegerszegen mutatja be a reformkor és az abszolutizmus korszakának jeles politikusát. A 8 tárló sorra veszi Teleki László életpályájának jelentős állomásait: a reformkori, 1848-49-es és emigrációs működést, az 1861-es országgyűlést, öngyilkosságát, temetését valamint személyének „kultuszát”. A kiállítás keretében két film is megtekinthető: a gróf utolsó hónapjairól szóló történeti dokumentumfilmet Kovács Béla jegyzi, míg egy félórás rendőrségi szakértői kisfilm az egykori, 150 éves helyszínelői eredményeket, és a mai lehetőségeket veti össze.

Teleki László a reformkori politikusnemzedék kimagasló alakja, a főrendi ellenzék egyik vezéregyénisége, 1848 szeptemberétől pedig a Batthyány-kormány párizsi nagykövete - a magyar önállóság ügyének egyik legaktívabb és talán legeredményesebb külföldön tevékenykedő képviselője. 1861-ben, miután megírta másnapi nagy országgyűlési beszédét, melyben töretlenül kiállt a Kossuth-emigráció politikájának legális képviselete mellett - öngyilkosságot követett el.

A kiállítás bemutatja, hogy halálának helyszínén, a Szervita téri Teleki palota 2. emeletén pontosan mit láthattak 1861-ben a helyszínelők; hogy mik voltak a helyszínelés korabeli körülményei; és az is, hogyan folyna le ez a rendőri vizsgálat ma, a 21. században. A Rendőrtiszti Főiskola és az ORFK Bűnügyi és Szakértői Intézetének munkatársaival együttműködve létrehozott tárlat 2014. október 12-ig látogatható Zalaegerszegen.

Teleki László: az Országgyűlés halottja